Jaką smycz wybrać?

Prawie każdy pies prędzej czy później będzie potrzebował smyczy do chodzenia. A jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, jak wybrać najlepszą smycz dla psa, przeczytaj nasz specjalny materiał, w którym udzieliliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania.

Rodzaje smyczy

Przed rozważeniem wszystkich opcji, warto sprecyzować jedną ważną kwestię: należy wybrać smycz wyłącznie do jej przeznaczenia, a kwestie projektowe zepchnąć na dalszy plan.

Prosta smycz do chodzenia

Najprostsze modele smyczy wyglądają raczej zwyczajnie: to proste płótno, nylon lub w najlepszym przypadku skórzany pasek z pętlą i małym metalowym karabińczykiem. Jednak za skromnym wyglądem kryje się doskonała wszechstronność: takie modele są równie dobrze przystosowane do:

• uczenia szczeniaka smyczy,

• treningu,

• codziennego spaceru.

Wydaje się, że najlepszym wyborem jest skóra naturalna, ale w eksploatacji okazuje się najbardziej wymagająca. Na przykład nie można jej zmoczyć, w przeciwnym razie smycz szybko stwardnieje i straci swój pierwotny wygląd. Modele wykonane z materiałów syntetycznych są najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu, tym bardziej że można je łatwo umyć po spacerze. Główną wadą prostej smyczy jest brak możliwości regulacji jej długości, dlatego podczas spaceru takie modele trzeba trzymać obiema rękami. Jednak optymalną długość można wybrać przy zakupie. Do treningu lepiej ograniczyć się do smyczy o długości około 1,2 m, a podczas treningu - ponad 1,5 m, aby zwierzę miało większą swobodę.

Smycz automatyczna

Smycz automatyczna to najnowocześniejsza opcja. Dzięki specjalnej konstrukcji pozbawiona jest głównej wady swojego poprzednika - długość można łatwo regulować i kontrolować jednym przyciskiem, kierując się sytuacją. Takie smycze są dostępne w dwóch wersjach:

• z przewodem - dla małych psów,

• z taśmą - dla wszystkich innych.

Wady takiego rozwiązania, co dziwne, są również związane z konstrukcją. Modele pasków są często skręcane, dlatego przed ich rozwinięciem należy je wyprostować rękami, co wpływa na wygodę. Mechanizm, który jest stale używany, zwłaszcza podczas wyprowadzania dużych, aktywnych psów, szybko się psuje, co pociąga za sobą utratę kontroli w sytuacji awaryjnej i zakup nowej (zresztą droższej od standardowych modeli) smyczy. Takie smycze nie nadają się do tresury szczeniąt - ze względu na stały opór taśmy lub linki pies przyzwyczaja się do ciągnięcia do przodu i kontynuuje to nawet po przejściu na produkty nylonowe, lub skórzane. Łatwa regulacja długości osłabia kontrolę nad psem podczas treningu.

Łańcuch

Smycze łańcuchowe wyróżniają się surowym pięknem i niezawodnością. Ogólnie rzecz biorąc, pod względem podstawowych właściwości są prawie podobne do konwencjonalnych modeli nylonowych, ale mają swoje wady. Łańcuch jest sam w sobie ciężki. Psy długowłose mogą zaplątać się między linkami, co spowoduje poważny dyskomfort u zwierzaka. Jeśli pies zaczyna pędzić do przodu, niezwykle problematyczne jest trzymanie łańcucha drugą ręką ze względu na małą grubość.

Specjalistyczne modele

Oprócz omówionych powyżej podstawowych smyczy, dostępne są również modele wysoko wyspecjalizowane. Przy codziennym użytkowaniu są niewygodne, ale w pewnych sytuacjach pokazują się z najlepszej strony.

„Walker” - pętla pod pachą z karabinkiem. Jest używana podczas podróżowania środkami transportu publicznego z dużymi psami, ponieważ zapewnia maksymalną kontrolę. Używanie go u małych ras i na spacerze jest niewygodne.

Ringing - smycz na wystawy. Posiada mały karabińczyk. Jego głównym zadaniem jest bycie niewidzialnym podczas występu psa. Nie nadaje się do chodzenia ze względu na zawodność.

Autor