Elektryczna obroża dla psa – rodzaje, opis, działanie, opinie

Elektroniczna obroża dla psów została wynaleziona w latach 70. przez Jasona Badridze, który chciał mieć pewność, że owce są bezpieczne, a wyhodowane przez niego psy reagują właściwie. W tym celu wykonał i założył obroże z odbiornikami (odbiornikami sygnału) na wilkach i rozdawał panele sterowania (nadajniki) lokalnym pasterzom. Teraz, jeśli wilk zbliżył się do stada, pasterz po prostu nacisnął przycisk, a drapieżnik uciekał. Pierwsze kroki w kierunku nowej technologii

Początkowo obroże elektroniczne były używane do „szokowania” psów myśliwskich, które były odwracane od pracy przez bodźce, takie jak zwierzęta inne niż polujące, lub do zmuszania psa do wypuszczenia schwytanej zwierzyny. Obroże te były nieporęczne, miały krótką żywotność i ograniczoną funkcjonalność. Pierwsze modele obroży miały istotne ograniczenia techniczne: miały od 1 do 3 poziomów ekspozycji, których nie można było zmienić, gdy obroża była na psie. W tym przypadku najniższy poziom narażenia miał większą intensywność niż wymagana do niewielkiej (bezpiecznej) korekty zachowania psa. Takie obroże, jeśli są używane nieprawidłowo, mogą wyrządzić krzywdę psu.

Modernizacja podstawowych modeli

Producenci obroży elektronicznych szybko zdali sobie sprawę, że obroża ma wiele zastosowań, aby pomóc kontrolować psa, gdy znajduje się w znacznej odległości. Urządzenia te zyskały dużą popularność nie tylko wśród miłośników sportów kynologicznych i myśliwych, ale także wśród właścicieli psów towarzyszących, a także trenerów psów serwisowych i hodowców psów. Dzięki nowym technologiom nowoczesne obroże stały się niezawodnym, skutecznym i bezpiecznym narzędziem do treningu i korekty zachowania zwierząt domowych. Większość elektronicznych obroży radiowych zapewnia możliwość kontrolowania poziomu stymulacji elektrycznej, który waha się od niskiego (efekt delikatnego mrowienia) do średniego (działanie drażniące) i wysokiego (efekt bolesny).

Urządzenie i zasada działania nowoczesnych obroży elektrycznych

E-kołnierz to małe pudełko przymocowane do paska kołnierza z nylonu, TPU lub PVC. Pudełko zawiera elektroniczne wypełnienie i kilka (2-4) metalowych (lub przewodzących gum) styków skierowanych w stronę szyi psa. Obrożę zakłada się na szyję psa, aby elektrody miały dobry kontakt z powierzchnią skóry psa. Impuls elektrostatyczny przechodzi z jednego kontaktu na drugi przez górną warstwę naskórka, tkanki podskórnej, tłuszcz i mięśnie psa (głębokość ekspozycji nie przekracza 5-6 mm), co powoduje u psa nieprzyjemne doznania, aż do bólu (przy wysokich poziomach wyładowań).

Chociaż te urządzenia są znormalizowane pod względem siły ekspozycji, czasu stymulacji, maksymalnego prądu i odstępów między elektrodami, to różne psy mają różne poziomy wrażliwości. Dlatego wystarczający poziom ekspozycji dla jednego psa niekoniecznie jest wystarczający do powstrzymania innego zwierzaka. Czas trwania i intensywność pulsu, kształt fali, rozmiar i typ elektrod, odległość między nimi, napięcie elektryczne, dopasowanie i umiejscowienie obroży na poziomie prądu wpływają na działanie elektronicznych systemów szkolenia, więc żaden producent obroży elektronicznych nigdy nie zagwarantuje 100% skuteczności działania.

Reakcja różnych ras na uderzenie obroży elektrycznej

Wrażliwość na stres elektryczny u zwierząt domowych jest bardzo indywidualna i zależy od takich czynników jak rasa, płeć, wielkość, masa ciała i temperament. Na przykład niektórym mocnym psom wystarczy sama wibracja odbiornika, aby odczuli głębokie oszołomienie z powodu tego efektu.

Autor