Szelki czy obroża dla psa?

Tradycyjnie uważa się, że szelki są odpowiednie tylko dla dorosłych psów (od 10 miesiąca życia) ras małych i średnich, w innych przypadkach preferowana jest obroża.

Obroża

Wielu ekspertów uważa, że obroża jest szkodliwa, ponieważ podczas użytkowania może uszkodzić ważne narządy. Szyje psów są tak samo wrażliwe, jak nasze. Pociągając za smycz (nawet jeśli nie jest to celowe), ryzykujesz uszkodzenie ważnych narządów swojego zwierzaka, takich jak węzły chłonne, kość gnykowa, kręgosłup, tchawica i krtań lub tarczyca. Dotyczy to każdego rodzaju obroży, bez względu na to, jak jest miękka. Jednocześnie istnieją jeszcze bardziej traumatyczne modele, takie jak stranglehold i „parfors” (czyli ostrzejsze, z kolcami po wewnętrznej stronie). Liczy się wrażenie, jakie pies odczuwa, gdy ściska się szyję. Próg bólu tych zwierząt jest wyższy niż u ludzi. W rzeczywistości oznacza to, że zwierzę będzie odczuwać ból tylko wtedy, gdy jest już krytyczny dla organizmu. Parafrazując: pies odczuwa ból tylko wtedy, gdy istnieje duże ryzyko urazu lub gdy uraz ten już wystąpił.

Szelki

Jej zaletą jest to, że nie narusza delikatnej szyi psa i nie uszkadza narządów, o których pisałem powyżej. Mocowanie pasów na klatce piersiowej pomaga odciążyć szkielet i bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie. Zwykle weterynarze nie zalecają kupowania szelek dla szczeniąt do 8-10 miesiąca życia, ponieważ przed tym wiekiem kości nie są jeszcze w pełni uformowane. Jednocześnie trudno jest znaleźć wiarygodne informacje o zagrożeniach związanych z uprzężami dla kręgosłupa piersiowego psów. W każdym razie o wiele bardziej logiczne jest rozłożenie obciążenia na większość szkieletu psa (choć nie jest to mocne) niż na cienki i wrażliwy obszar szyi.

Moment edukacyjny

Uważa się, że użycie obroży do wychowywania i tresury psa jest nawiązaniem do jego wilczych korzeni. Jednak w rzeczywistości wilki bardzo ostrożnie obchodzą się z szyjami (zwłaszcza szyjami swoich dzieci) i ściskając to delikatne miejsce, tylko kiedy chcą zabić danego osobnika. Dlatego ściskając kark psa, nieuchronnie wywołujesz u niego panikę i strach. Po strachu często następuje agresja. Pies zainteresował się obwąchaniem krzaka - szarpnęła za smycz - ty trzymałeś smycz - obroża dusiła psa - pies stał się zdenerwowany i przestraszony – pies cię nie słucha. Kluczową kwestią są tutaj twoje metody wychowawcze. Duże i silne psy, psy walczące i agresywne rasy zwykle wymagają bardziej autorytarnego podejścia. Większość opiekunów psów zgadza się, że obroża treningowa jest znacznie lepsza niż szelki, ponieważ daje psu poczucie siły i wyższości.

Krótkie podsumowanie

Obroża jest szkodliwa dla psa, niezależnie od tego, czy to zauważasz, czy nie. Często wywołuje choroby i zaburzenia zachowania (na przykład nieposłuszeństwo z powodu bólu szyi). Szelki są dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Pomagają rozłożyć obciążenie na te części szkieletu, które są przeznaczone do tego bardziej niż obszar szyjny. Z punktu widzenia treningu obroża szybko pokaże twojemu pupilowi, kto tu rządzi. Niemniej jednak trzeba zrozumieć, że każda uprząż to przede wszystkim środek bezpieczeństwa, a nie metoda edukacji. Jeśli nie ma bliskiego związku między tobą a twoim psem, nie uratują cię żadne smycze, obroże, szelki i pętle. W przypadku ras karłowatych jest to kwestia życia i śmierci - mają bardzo kruchy szkielet. Jednocześnie, jeśli sądzisz, że tylko małe psy powinny wybierać szelki, a dla dużych psów po prostu nie ma odpowiednich modeli lub jest ich mały wybór. To nieprawda istnieje szeroki wybór szelek dla psów w dużych rozmiarach.

Autor