Jak chodzić z szczeniakiem na luźnej smyczy

Krok po kroku: Jak chodzić z szczeniakiem na luźnej smyczy

Nauczanie szczeniaka chodzenia na luźnej smyczy zaczyna się już od pierwszego przypięcia smyczy do obroży. Choć może to być tysięczny raz, kiedy zakładasz psu smycz, pamiętaj, że dla szczeniaka jest to zupełnie nowe doświadczenie. Wprowadzenie powinno być krótkie i przebiegać zgodnie z zasadą "pracuj nad jedną rzeczą naraz".


Krok 1: Ruch do tyłu
Upewnij się, że masz dużo karmy lub małych smakołyków (saszetka na karmę ułatwia trzymanie jej pod ręką). Podczas pierwszej sesji treningowej obróć się twarzą do szczeniaka. Zrób trzy kroki do tyłu i radosnym głosem zachęć szczeniaka, aby podszedł do Ciebie. Kiedy szczeniak dotrze do Ciebie, nagródź go smakołykiem lub pochwałą. Powtórz ćwiczenie, idąc do tyłu po kilka metrów naraz. Jeśli Twój szczeniak rozprasza się na smyczy, gryzie ją lub próbuje się wycofać, zwróć jego uwagę smakołykiem i/lub użyj przynęty, aby skupić jego uwagę na Tobie. Pierwsze wprowadzenie powinno trwać około 3 - 5 minut.


Krok 2: Dodanie ruchu do przodu
Kiedy Twój szczeniak pewnie podąża za Tobą, kiedy się cofasz, czas na kolejny krok: Dodanie ruchu do przodu. Zacznij od zrobienia trzech kroków do tyłu. Gdy szczeniak zbliży się do Ciebie, zwab go lewą ręką w swój lewy bok i zrób trzy kroki do przodu. Szczeniak powinien odwrócić się w Twoją stronę i ustawić się w pozycji, w której jego ucho będzie równo z Twoją nogą. Gdy szczeniak się odwróci i zacznie iść obok Ciebie, daj mu smakołyk i dużo pochwał. Kontynuuj swój ruch do przodu, chwaląc szczeniaka i nagradzając go kolejnym smakołykiem, a następnie zakończ ćwiczenie.

WSKAZÓWKA 1: Zawsze podawaj szczeniakowi smakołyk tą ręką, która jest najbliżej niego. Nigdy nie traktuj szczeniaka w poprzek (używając ręki po przeciwnej stronie ciała), ponieważ wyrwie to szczeniaka z właściwej pozycji.

PORADA 2: Jeżeli Twój szczeniak się rozproszy lub straci na Tobie uwagę, użyj jego imienia lub radosnego dźwięku i zrób trzy lub więcej kroków do tyłu. Dzięki temu szczeniak ponownie skupi na Tobie uwagę, a Ty będziesz miał okazję nagrodzić go za ponowne skupienie uwagi i podążanie w Twoim kierunku.

Krok 3: Zaczynamy od ruchu do przodu
Z biegiem sesji, gdy szczeniak nabierze wzorców do chodzenia w pozycji przy nodze, możesz przejść do chodzenia do przodu od pierwszego kroku; wtedy chodzenie do tyłu stanie się narzędziem, którego możesz użyć do ponownego skupienia uwagi szczeniaka i skorygowania jego pozycji. Rób to za każdym razem, gdy szczeniak się rozproszy lub wysunie się z pozycji.


Krok 4: Wprowadzenie pivota
W przypadku starszych szczeniąt, które znają już oczekiwania związane z pozycją do chodzenia, możesz wprowadzić pivot, który pozwoli im skupić się na sobie w momencie zmiany pozycji, zamiast robić krok do tyłu. Pivot polega na obróceniu się o 180 stopni w stronę szczeniaka, prawdopodobnie wpadając na niego podczas obrotu. W ten sposób zwrócisz uwagę szczeniaka i zmusisz go do powrotu do odpowiedniej pozycji. Na tym etapie możesz użyć nagrody w postaci jedzenia i powinieneś często nagradzać szczeniaka.

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy szczeniak zbacza z pozycji lub się rozprasza, jest to okazja do ponownego skupienia uwagi, ponownego zaangażowania i nagrodzenia go.

 

 

Autor