5 powodów, dla których warto regularnie spacerować z psem

Każdy właściciel psa zna podstawowe powody, dla których chodzenie z psem jest koniecznością, ale chciałbym wskazać tylko pięć powodów, dla których należy to robić regularnie. Kiedy uznasz, co tak naprawdę dzieje się za każdym razem, gdy idziesz na spacer, w jaki sposób przynosi korzyści zarówno tobie, jak i twojemu psu, zaczniesz cieszyć się tym jeszcze bardziej.

Istnieje nieskończenie wiele korzyści płynących z ćwiczeń, nie tylko fizycznych, ale również psychicznych, więc zawężenie ich do pięciu było dla Ciebie nie lada wyzwaniem.

Ćwiczenia fizyczne
Regularne spacery z psem są dobre zarówno dla zdrowia Twojego psa, jak i dla Ciebie.

Badanie kliniczne zostało przeprowadzone przez Association for Pet Obesity Prevention i wydane w 2017 roku, które ujawniło, że "szacuje się, że 56% psów w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę lub otyłość". To ponad połowa amerykańskich psów, które są narażone na większe ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, trudności w oddychaniu, cukrzyca i rak.

Spacer jest więc niezwykle ważny dla zdrowia psa i kontroli wagi. Nie zapominajmy, że jest to również korzystne dla Twojego zdrowia. Może się wydawać, że spacery nie robią wiele, ale tak jest. Pójście o krok dalej i uprawianie joggingu z psem jest fantastycznym pomysłem.

Zawsze upewnij się, że pozwalasz swojemu psu od czasu do czasu zatrzymać się, aby powąchał, co zapewni mu dodatkową stymulację umysłową i urozmaicenie.

Korzyści dla zdrowia psychicznego
Różne rasy wymagają różnej ilości codziennych ćwiczeń, aby utrzymać je pobudzone umysłowo i szczęśliwe.

Na przykład Jack Russell Terrier i Border Collies są znane jako rasy o wysokim popędzie, które rozwijają się, kiedy są aktywne umysłowo i fizycznie.

Często, gdy pies zachowuje się niewłaściwie, na przykład żuje buty lub kanapę, jest to wskaźnik, że nie jest wystarczająco stymulowany i jest znudzony.

Znajdź czas, aby wyprowadzić psa na spacer, zanim będziesz musiał wyjechać na wiele godzin do pracy.

Więcej spacerów może nawet zwiększyć zaufanie psa! Dzieje się tak ze względu na rutynę, która zapewnia psu strukturę i stabilność, co zwiększa pewność siebie nawet u nieśmiałych lub bojaźliwych psów.
Upewnij się, że wypełniasz dzień innymi przyjemnymi zajęciami, takimi jak interaktywna zabawa.

Nie zapominajmy, że spacery są również świetne dla socjalizacji Twojego psa. Na spacerach pies jest narażony na kontakt z różnymi ludźmi, psami i sytuacjami.

Jest to również świetny sposób na pozbycie się stresu i niepokoju zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa. Wygląda na to, że spacery mają nieskończenie wiele korzyści dla Ciebie i Twojego psa.

Tworzenie więzi
Wiele naszego czasu spędzamy pracując lub próbując się zrelaksować, kiedy nie pracujemy. Za każdym razem, gdy wyprowadzasz swojego psa na spacer, jest to cenny czas spędzony na budowaniu więzi.

Według Cesara Millana, znanego trenera psów z ponad 25-letnim doświadczeniem w pracy z psami, spacery z psami pomagają ustalić rolę właściciela jako "przywódcy stada". Dodaje on również, że jeśli jesteś spokojnym, asertywnym przywódcą stada na spacerach, to będziesz nim wszędzie indziej ze swoim psem, ponieważ zdobyłeś ich zaufanie, szacunek i miłość. To tak, jakbyś wyprowadził stado na polowanie, a potem bezpiecznie wrócił do swojej nory, co twój pies bardzo docenia.

Czas treningu
Czas spaceru to idealny moment na trening, upewniając się, że Twój pies uczy się prawidłowo klękać, siadać, zostawać i czekać na przejście przez ulicę.

Jest to również świetny czas, aby nauczyć psa aportowania. Dlatego warto zawsze zabierać ze sobą na spacery kilka psich smakołyków. Dlaczego nie pójść dalej i nie zabrać zdrowej przekąski również dla siebie!

Znajomość ulicy
Jeśli Twój pies kiedykolwiek się zgubi, będzie umiał znaleźć drogę powrotną do domu. Regularnie wyprowadzaj psa na spacery, zarówno po ulicach wokół Twojego domu, jak i dalej. Im dalej je zabierzesz, tym bardziej poszerzysz ich wiedzę o swoim domu i zapewnisz sobie trochę ruchu.

Na pewno zauważyłeś, że Twój pies woli sikać kilka razy, w różnych miejscach, niż załatwiać się za jednym razem. Dzięki temu Twój pies będzie znał drogę po swoich śladach.

Poza tym, psy mają wystarczająco dobrą pamięć wzrokową, aby rozpoznawać znajome miejsca i punkty orientacyjne. Podczas spacerów psy często poświęcają chwilę na zanotowanie otoczenia.

 

Autor